Magyar English Deutsch

Europe for Citizens - Town Twinning

Adatkezelési-és Süti Tájékoztató

---------- VÁLASZTÁS 2024 ---------

Hírek, újdonságok

Mobil Kormányablak
 2024.03.25.
HIRDETMÉNY!
 2024.03.21.
Útlezárás!
 2024.03.21.

Fotógaléria

Közös Önkormányzati Hivatal

A Hivatal weboldalának megtekintéséhez kattintson IDE

E-Ügyintézés

Danube Bike&Boat





.

Magyar Falu Program

Projekttáblák

Magyar Államkincstár

RozáriumTűzoltószertárszekérkáptérfalumúzeumR1

AZ ARATÁSI MUNKÁK BIZTONSÁGOS VÉGREHAJTÁSA

2015.07.05.
FacebookTwitter
Nyomtatás Keresés Vissza
AZ ARATÁSI MUNKÁK BIZTONSÁGOS VÉGREHAJTÁSA
AZ ARATÁSI MUNKÁK BIZTONSÁGOS VÉGREHAJTÁSA ÉS AZ ARATÁSSAL ŐSSZEFÜGGŐ TÜZEK MEGELŐZÉSE ÉRDEKÉBEN
A Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Mosonmagyaróvári  Kirendeltségének felhívása
 



AZ ARATÁSI MUNKÁK BIZTONSÁGOS VÉGREHAJTÁSA ÉS AZ ARATÁSSAL ŐSSZEFÜGGŐ TÜZEK MEGELŐZÉSE ÉRDEKÉBEN
A Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Mosonmagyaróvári  Kirendeltségének felhívása
 
            A nyári időszakban kiemelt figyelmet kell szentelni az aratással összefüggő tűzmegelőzési szabályokra. Felkészülten kell megkezdeni ezt az időszakot, annak érdekében, hogy a mezőgazdasági munkálatokban rejlő esetleges veszélyeket elkerülhessük. A felhívásban szereplő tudnivalókkal és szabályokkal jobb tisztában lenni, fontos, hogy betartsuk őket, hiszen ezen ismeretek tudatában képesek lehetünk megakadályozni egy esetleges tűzeset kialakulását.
Az alábbi tájékoztató 2015.03.05-től hatályos, új Országos Tűzvédelmi Szabályzat alapján készült. ( 54/2014.( XII.05.) BM rendelet)
I. Az aratással, valamint a mezőgazdasági erő – és munkagépek használatával,műszaki állapotával kapcsolatos fontos tudnivalók
  •  A kalászos termények betakarítását először a közút és a vasútvonalak mentén kell elvégezni, ezután minimum 3 méter széles védőszántást kell kialakítani     
  • Gabonatáblán dohányozni, még a járművek, erő – és munkagépek vezető fülkéiben is tilos. A dohányzók részére a gabonatáblától, éghető anyagoktól és növényzettől legalább     15 méterre dohányzóhelyet kell kijelölni. A dohányzóhelyen a dohánynemű gyűjtésére és az esetlegesen keletkező tűz oltására megfelelő mennyiségű vizet kell elhelyezni.
  • Az aratási munkálatok megkezdése előtt, minden erő – és munkagép műszaki állapotát meg kell vizsgálni és felkészíteni a hosszan tartó igénybevételre. ( csapágyak, ékszíjak, mechanikus  alkatrészek, üzemanyag-ellátó rendszer fokozott vizsgálata szükséges) A kalászos termény betakarításában, a szalma – összehúzási és bálázási munkáiban csak azok a járművek vehetnek részt, amelyeknek a felülvizsgálatát a betakarítást megelőzően az üzemeltető elvégezte. A járművek megfelelőségéről szemle keretében kell meggyőződni, a műszaki ellenőrzésről jegyzőkönyvet kell készíteni, aminek 1 példányát a járművön kell tartani. A szemlét csak 5-nél több gép esetében kell a katasztrófavédelmi kirendeltségre bejelenteni, a szemle megtartásának nem feltétele a tűzvédelmi hatóság részvétele, a szemléről készült jegyzőkönyvet sem kell megküldeni.
  • A járművön el kell helyezni legalább 1 darab, 21A és 113B vizsgálati egységtűz oltására alkalmas tűzoltó készüléket.( min. 6 kg-os)
  • Az üzemelő erő- és munkagép kezelője a munkavégzés megkezdése előtt és annak befejezése után közvetlenül és munkavégzést megszakító szünetekben köteles a kipufogó-vezeték és szikratörő műszaki állapotát felülvizsgálni és a rárakódott éghető anyagtól szükség esetén megtisztítani.( a „rossz kipufogó sötétben ”szikrákat szór”)
  • Erő- és munkagépen, gépjárművön olyan karbantartás, javítás, amely nyílt láng használatával jár vagy üzemanyag elfolyásával járhat, gabonatáblán, szérűn és a rostnövénytároló területén nem végezhető.
  • Munkaszünet idejére az aratógépet, az erőgépet és az egyéb munkagépet a lábon álló kalászos terménytől, a tarlótól, továbbá a kazaltól legalább 15 méter távolságra kell elhelyezni, éghető hulladéktól, növényzettől mentes területen. Ha a tarlótól ez a távolság nem biztosítható, akkor 3 méter széles védőszántáson kívül kell az arató-, erő-és az egyéb munkagépet elhelyezni.
  • Az aratógépet hajlékony földelővezetékkel, akkumulátorát pedig legalább nehezen éghető, villamosságot nem vezető anyagú védőburkolattal kell ellátni.( A földelővezeték az elektrosztatikus feltöltődést vezeti le.)
  • A szalmaösszehúzást és a kazalozást végző erőgép az összehúzott szalmát és kazlat csak olyan távolságra közelítheti meg, hogy az erőgép égésterméke vagy annak elvezető csöve gyújtási veszélyt ne jelentsen. A szalmaösszehúzásban és a kazalozásban részt vevő erőgépet a ráhullott szalmától, szénától rendszeresen meg kell tisztítani. Az összehúzott szalma alapterülete nem haladhatja meg az 1000 m2-t.
  • a kazal elhelyezése;  közúttól, erdőtől, lábonálló gabonától: 25 m;, nagyfeszüségű vezeték függőleges vetületétől min. 20 m, szérün a kazlak egymástól min. 20 m-re legyenek, elrendezésük: sakktábla szerűen történjen.
  • kötelezően betartandó rakatnagyságok. -szalma- és szénakazal: 10X30X8 m ( szél.Xhossz.X magasság)
II. Egyéb fontos információk
 
1.) Belterületen történő hulladékégetés
 
-belterületen, saját telken éghető növényi hulladékot tüzelni a tűzvédelmi szabályok fokozott betartásával, a helyi önkormányzati rendelet által lehetővé tett időpontban lehet,a tüzelést bejelenteni nem kell,
-e tűzvédelmi szabályok a következők:
-a tüzet tilos őrizetlenül hagyni, és veszély esetén, vagy ha a tűzre már szükség nincs, azt azonnal el kell oltani.
-a helyszínen tűzoltás céljára alkalmas eszközöket kell készenlétben tartani;
-az égetés befejezése után a helyszínt gondosan át kell vizsgálni és – vízzel, földtakarással, kéziszerszámokkal stb. – a parázslást, izzást meg kell szüntetni.
- növényi hulladékot csak szélcsendes időben, és úgy végezhető, hogy az a környezetére tűz- és robbanásveszélyt ne jelentsen.
-a kerti grillezést  és a szalonnasütést nem kell önkormányzati rendelettel szabályozni, de a fenti szabályokat ezen esetekben is be kell tartani;
 
 
2.) Külterületi hulladékégetés ( tarló, nád, egyéb )
 
-Kérelemre a tűzvédelmi hatóság határozattal engedélyezi, a kérelem illetékköteles (3000 Ft) , a tüzelés előtt 10 nappal kell benyújtani a Katasztrófavédelmi Kirendeltségre.
-Tűzgyújtási tilalom alatt nem végezhető.
 
3.) Vágástéri hulladékégetés
 
-Az erdőgazdálkodó vagy -tulajdonos alkalomszerű tűzveszélyes tevékenységre szóló írásbeli engedélyével végezhető, egyéb engedély nem kell hozzá,
-1 nappal előtte a hivatásos tűzoltóparancsnokság híradóügyeletére be kell jelenteni,
- tűzgyújtási tilalom alatt nem végezhető, az erdei tűzrakó helyek sem használhatók ebben az esetben;
 
III. Következmények
 
A tűzvédelmi szabályok megszegése esetén annak súlyosságát és következményeit mérlegelve a felelős személy(ekk)el szemben a tűzvédelmi hatóság 20 ezertől  10 millió  Ft-ig terjedő tűzvédelmi bírságot szabhat ki, melynek megfizetése a büntetőjogi, ill. a polgári felelősség, valamint a tűzvédelmi bírság kiszabására okot adó szabálytalanság megszüntetésének kötelezettsége alól nem mentesít.
 
További információk:
www.katved.hu
Mosonmagyaróvári Katasztrófavédelmi Kirendeltség
9200 Mosonmagyaróvár, Alkotmány u. 16. tel: 06 96 215 633 ; [email protected]